Rate this post

Nauka jazdy na nartach nie należy do najłatwiejszych. Warto przed rozpoczęciem takiej nauki poznać podstawowe zasady, które trzeba podczas niej przestrzegać. Prawda jest taka, że czytając opis, dotyczący samej jazdy nie nauczymy się jeździć na nartach lub na snowboardzie. Z tego powodu w artykule nie będę umieszczać opisów dotyczących samej jazdy, ponieważ w tym przypadku najlepsza jest praktyka. Mogę natomiast podać kilka podstawowych rad, dzięki którym wchodząc na stok, będziesz czuł się przygotowany. Twoja kondycja psychiczna na pewno będzie lepsza, w przypadku kiedy będziesz pewien, że proces przygotowań do zjazdu był odpowiedni. Pomoże to Tobie nie tylko złapać pewność siebie, ale przede wszystkim uniknąć kontuzji.
Nauka jazdy na nartach 3 porady.
Wybór stoku.

Po pierwsze decydując się na naukę jazdy na nartach, powinniśmy wybrać do tego odpowiedni stok. Im łagodniejszy stok, tym lepiej. Trudność tras określana jest w odpowiedniej skali. Najłatwiejsze trasy określane są trasami zielonymi, ich kąt nachylenia w profilu podłużnym wynosi maksymalnie 12 stopni. Z reguły im mniejszy kąt nachylenia, tym lepiej dla początkującego. Unikać powinniśmy stoku z każdym innym kolorem, czyli kolor czerwony i czarny, które należą odpowiednio do tras trudnych i bardzo trudnych. Dodatkowo wybrać powinniśmy stok, na którym funkcjonują wyciągi krzesełkowe. Na wyciągi orczykowe powinniśmy się decydować, wtedy, kiedy nie ma innej możliwości. Wjechanie na stok wykorzystując wyciąg orczykowy, powinno mieć miejsce dopiero w momencie, kiedy nabierzemy podstawowych umiejętności narciarskich. Pozwoli to uniknąć wywróceń na wyciągu i nerwów z nimi związanych.
Sprzęt i wiązania.

Decydując się na naukę jazdy na nartach, powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt. Najważniejsze zasady podczas wyboru sprzętu i ustawiania wiązań to:

Długość nart i kijów – narty powinny być o 15 – 20 cm krótsze od naszego wzrostu. Wybierając narty w wypożyczalni lub kupując je w sklepie, warto zapytać o radę doświadczonego pracownika, jakie narty dla nas będą odpowiednie. W przypadku jazdy z kijkami należy pamiętać, że ich długość zależna jest od naszego wzrostu.
Siłą wypięcia – Siłą wypięcia odpowiada za odpięcie się nart. Podczas ustawiania wiązań pod uwagę bierze się wagę, wzrost, rozmiar buta, wiek i poziom zaawansowania narciarza. Siłę wypięcia zgodną z normami ISO można wyliczyć na stronie internetowej: https://www.ustawienienart.pl/ . Warto, jednak zawsze upewnić się u doświadczonej osoby, czy wiązania zostały odpowiednio nastawione.
Buty – Buty narciarskie muszą gwarantować odpowiednią stabilizację w czasie jazdy. Ich rozmiar musi być dostosowany do naszej stopy. Buty warto zmierzyć, biorąc ze sobą grubsze skarpety narciarskie, aby później nie było przykrych niespodzianek, że buty są za małe. Dodatkowo pamiętać trzeba, aby były one wygodne. Nie ma nic gorszego od obcierających butów i ranach na stopach. Cała przyjemność jazdy wtedy drastycznie znika.

Ćwiczenia i rozgrzewka.

Rozpoczynając naukę jazdy na nartach, powinniśmy być do niej odpowiednio przygotowani fizycznie. Warto najlepiej kilka miesięcy przed wyjazdem na narty rozpocząć odpowiednie ćwiczenia, które polepszą naszą kondycję i stan mięśni. W Internecie znajdziecie pełno różnego rodzaju ćwiczeń przygotowujących. Dotyczy to głównie mięśni ud, łydek, barków i tricepsów. Wybierając się już na sam stok, nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej rozgrzewce. Dziesięciominutowa rozgrzewka pomoże uniknąć kontuzji. Do ćwiczeń, które warto zastosować, należą wszelkiego rodzaju krążenia i przysiady.
Najlepsze narty do nauki jazdy na nartach:
Pozycja Nazwa Nart Oferta
1. Salomon M X-Max X8 + M XT10 C90 162 Sprawdź
2. Atomic Vantage X 75 Cti & Xt 12 163 Sprawdź
3. FISCHER narty Cruzar Fire Sprawdź