Nie wiesz, jaką kupić drukarkę – laserową czy atramentową? Zastanawiasz się, która drukarka byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza? Prawdopodobnie jesteś w idealnym miejscu, aby odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Drukarka jak każde inne urządzenie cechuje się swoimi szczególnymi specyfikacjami. Warto poznać, które z tych specyfikacji są istotne, a które mniej istotne. Zwrócenie uwagi na kluczowe elementy specyfikacji drukarki podczas zakupu, pomoże nam, w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii sprzętu, niezadowolenia z produktu i stresu z tymi związanego.
Ranking drukarek 2017:
Pozycja Nazwa Drukarki Oferta
1. Drukarka laserowa Brother HL-3170CDW Sprawdź
2. Xerox Drukarka Phaser 6020 Sprawdź
3. Epson L386 Sprawdź
Na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki?
Typ drukarki.
Wyróżniamy dwa rodzaje drukarek ze względu na technologię, jaką wykorzystują drukarki podczas drukowania:
Drukarki atramentowe – Do drukowania wykorzystują atrament. Do cech charakterystycznych drukarek atramentowych należą: niska cena, mały rozmiar, słaba jakość drukowania, słaba prędkość drukowania oraz wysokie koszty eksploatacji.
Drukarki laserowe – Do drukowania wykorzystują światło laserowe i cząsteczki tonera. Do cech charakterystycznych drukarek laserowych należą: wysoka cena, duży rozmiar, znakomita jakość wydruku, dobra prędkość drukowania i niskie koszty eksploatacji. Drukarki laserowe dzielimy na drukarki monochromatyczne i kolorowe. Drukarki monochromatyczne pozwalają na drukowanie dokumentów w kolorze czarno-białym. Drukarki kolorowe pozwalają na drukowanie dokumentów w różnych kolorach.
Jakość wydruku
Jakość wydruku jest najważniejszym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę w czasie zakupu. Najlepszą jakość wydruku grafiki i tekstu dają drukarki laserowe, dlatego warto postawić na nie podczas zakupu. Jakość wydruku ciężko sprawdzić przed zakupem, natomiast poczytać o nich można w opiniach użytkowników pod poszczególnymi produktami w sklepach internetowych. Wpływ na jakość ma też rozdzielczość wydruku. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość drukarki.
Koszty eksploatacji
Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie koszty związane są z użytkowaniem danej drukarki. Chodzi tu głównie o koszt tuszu lub toneru, który wylicza się, dzieląc cenę tuszu lub toneru na ilość stron, jaką jest w stanie wydrukować wykorzystująca je drukarka.
Prędkość wydruku
Prędkość wydruku jest ważna w momencie, kiedy drukowana jest duża liczba dokumentów. Ma ona znaczenie w sytuacji, kiedy drukarka wykorzystywana jest firmach i przedsiębiorstwach, gdzie częstotliwość drukowania jest naprawdę wysoka.
System operacyjny
Przed zakupem dowiedzmy się jakiego systemu operacyjnego używamy. Istnieją drukarki obsługujące wyłącznie system Windows, dlatego, jeśli jesteś użytkownikiem Maca lub Linux’a zwróć na to uwagę.
Maksymalne obciążenie
Maksymalne obciążeniem definiowane jest maksymalną liczbą stron, jaką drukarka jest w stanie wydrukować w czasie miesiąca bez zwiększonego ryzyka awarii. Parametr ten jest różny dla każdego modelu drukarki. Maksymalne obciążenie jest ważne dla osób, które w znaczącym stopniu eksploatują drukarkę.
Sposoby komunikacji
Wyróżniamy następujące sposoby komunikacji drukarki z urządzeniami:
Kabel USB (przewodowe) – Zazwyczaj drukarki automatycznie wyposażone są w kabel USB. Aby skorzystać z drukarki podłączyć ją trzeba do urządzenia mającego wejście USB (laptopy, komputery).
Czytniki kart (przewodowe)– umożliwiają drukowanie dokumentów z kart pamięci. Zazwyczaj jest to karta z pamięcią MicroSD lub SD.
WiFi (bezprzewodowa) – Skorzystanie z funkcjonalności WiFi wymaga posiadania routera lub karty WiFi. Umożliwia bezprzewodowe połączenie z drukarką i drukowanie kartek w sposób zdalnych.
Bluetooth (bezprzewodowy) – Umożliwia połączenie z urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth (np. telefony i smartfony), dzięki czemu można drukować z nich dokumenty w sposób bezprzewodowy bez konieczności wykorzystania przejściówek przewodowych.