Sikhizm to religia powstała w XV wieku w Indiach, która łączy elementy islamu i hinduizmu. Założycielem tej religii był Guru Nanak.
Najważniejszym miejscem świętym dla Sikhów jest Złota Świątynia w Amritsarze, gdzie znajduje się święta księga Sri Guru Granth Sahib (oryginał).
Podstawową zasadą tej religii jest to, że jest przeciwna wojnom religijnym; jej wyznawcy uważają, że Boga można kochać bez względu na to, jakie imię się mu nada. Z islamu sikhizm ?wziął? boga, który nie ma żadnych wcieleń, ale całe mnóstwo imion, a z hinduizmu praktyki medytacyjne, które mają człowieka zbliżyć do Boga i osiągnąć z Nim bezpośrednią łączność.
W sikhizmie jest kult pierwszych dziesięciu Guru, którzy według ich wierzeń byli wcieleniem Nanaka (wierzą w reinkarnację), który miał bezpośredni kontakt z Bogiem i dzięki którym powstała Pani Księga, czyli objawienie boskie przekazane kolejnym Guru. Obecnie Pani Księga jest ich Guru (udziela ślubów, jest obecna przy narodzinach i pogrzebach), ona rozstrzyga wszystkie religijne spory (otwiera się ją losowo i cytat rozstrzyga spór).
Liturgia tej religii ogranicza się do czytania Pani Księgi codziennym osobistym, grupowym i raz do roku w każdej sikhijskiej gminie od początku do końca publicznie i nieprzerwanie. Po śmierci ostatniego Guru, sikhizm nie ma żadnych kapłanów a wszyscy wyznawcy są równi.